Muzeum Kresów w Lubaczowie
Muzeum Kresów w Lubaczowie mieści się w spichlerzu murowanycm położonym przy ulicy Sobieskiego. Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego w 1984 roku pod numerem rejestru A-708.
Muzeum posiada trzy sale do wystaw stałych, które obejmują dzieje miasta i regionu, kulturę materialną wsi lubaczowskiej i dzieje Kresów oraz dwie sale do wystaw czasowych i bibliotekę z księgozbiorem naukowym.
Wzgórze Zamkowe – położone przy ulicy Sobieskiego w Lubaczowie. Wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego w 1995 roku pod numerem rejestru A-812.
Wzgórze zamkowe kryjące relikty osadnictwa sprzed fazy murowanej (pierwsza osada drewniana przed powstaniem Polski Piastów) zamku oraz pozostałości zabudowy dworskiej powstałej na pocz. XIX wieku z inicjatywy hr. Pawłowskiego wraz z przyległym do niego od strony wschodniej parkiem krajobrazowym. Park powstał w okresie międzywojennym wg projektu J. Drexlera. Posiada rozplanowanie w postaci alei, ścieżek, cieków wodnych i stawów oraz okazy starodrzewia ze skupinami olchy czarnej i pojedynczymi okazami pomnikowych lip drobnolistnych. Całość usytuowana od wschodniej strony ul. Sobieskiego.
Na terenie parku w 2005 roku oddano do użytku budynek „Galerii Oficyna”, położony w obrębie Zespołu Zamkowo-Parkowego. Obiekt ten, pełniąc funkcje konferencyjno-wystawiennicze, stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Lubaczowa.
Od 2010 r. właścicielem Zespołu Cerkiewnego w Radrużu jest Muzeum Kresów w Lubaczowie. Obiekt należy do najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej na terenie Polski. Zespół cerkiewny w Radrużu św. Paraskewy 21 czerwca 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 16 obiektów „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat”.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt